وسوسه ترسناك پروفسور

نویسنده:
درست در شرایطی كه مسئولان باشگاه پرسپولیس برای تمدید قرارداد برانكو با این مربی به توافق اولیه دست یافته بودند، یك فعل‌وانفعال مهم همه‌چیز را تحت تاثیر قرار داد...
درست در شرایطی كه مسئولان باشگاه پرسپولیس برای تمدید قرارداد برانكو با این مربی به توافق اولیه دست یافته بودند، یك فعل‌وانفعال مهم همه‌چیز را تحت تاثیر قرار داد. بر این اساس كارلوس كی‌روش 24ساعت پیش از قرعه‌كشی مسابقات جام‌جهانی روسیه مدعی شد ممكن است پس از این رقابت‌ها خودش را برای همیشه بازنشسته كند. از سوی دیگر بعد از قرعه‌كشی نیز دوباره اختلاف‌ها بین این مربی و مدیران فوتبال ایران بالا گرفت تا احتمال تمدید قرارداد مرد پرتغالی به‌شدت كاهش پیدا كند. به این ترتیب ممكن است سودای جانشینی كی‌روش در تیم ملی، برانكو را هوایی كند و مانع از تمدید قرارداد او با پرسپولیس شود. اصلا فرض كنید فدراسیون هم برای دوران بعد از جام‌جهانی روی ایوانكوویچ نظر دارد؛ سوال كلیدی این است كه آیا بازگشت احتمالی برانكو به تیم ملی یك اتفاق مطلوب برای او محسوب می‌شود؟
  •    بازگشت به عقب دوجانبه
حضور برانكو روی نیمكت تیم ملی ایران برای هر دوطرف یك بازگشت به عقب محسوب می‌شود. برانكو پیش از این دو دوره سرمربی تیم ملی بوده و اگرچه كارنامه نسبتا خوبی در این تیم به‌جا گذاشته، اما روز آخر در قامت یك «مربی موفق» از تیم ملی نرفت. ایران بعد از پروفسور سه مربی داخلی را روی نیمكتش دید كه یكی از یكی ضعیف‌تر بودند، اما با حضور كارلوس كی‌روش همه استانداردها در این مجموعه بالا رفت. با هر متر و معیاری كی‌روش یك مربی بزرگ‌تر و معتبرتر نسبت به برانكو محسوب می‌شود و بعید است كه افكار عمومی بپذیرند تیم ملی دوباره یك گام روبه‌عقب بردارد. به علاوه برای خود برانكو هم سرمربیگری تیم ملی تجربه جدیدی نیست. شاید ارتقای شغلی بعدی برای او كه زیاد هم دور از دسترس نیست، سرمربیگری  تیم ملی كرواسی باشد.
  •    باخت به نام خودش، برد به نام كی‌روش
در هر مقطعی كه برانكو جانشین كی‌روش شود، پذیرفتن این سمت برای او دشواری‌های خاص خودش را خواهد داشت. اولین ماموریت تیم ملی بعد از جام‌جهانی، حضور در جام ملت‌های آسیا در زمستان آینده است. اگر برانكو در آن تورنمنت در هر مرحله‌ای و با هر كیفیتی شكست بخورد و قهرمان نشود، خیلی از مردم خواهند گفت: «كی‌روش می‌توانست این تیم را قهرمان كند» و حتی اگر برانكو با تیم ملی جام بگیرد، باز اكثر مردم این موفقیت را به تلاش‌های شش‌ساله كی‌روش نسبت می‌دهند و برانكو را تا سطح یك برداشت‌كننده صرف پایین می‌آورند. چه برانكو و چه هر كس دیگری كه جای كی‌روش را بگیرد تا اطلاع ثانوی با این مشكل مواجه خواهد بود؛ اینكه شكست‌ها به نام او و پیروزی‌ها به اسم مرد پرتغالی به ثبت خواهد رسید!
  •    حیف پرسپولیس نیست؟
خود برانكو خوب می‌داند كه در بهترین روزهای سرمربیگری‌اش در تیم ملی هم شاید نصف محبوبیت و مقبولیت امروز را بین مردم ایران نداشت. پروژه او در پرسپولیس فراتر از همه پیش‌بینی‌ها موفقیت‌آمیز بوده و به این ترتیب او را به جایگاهی كم‌نظیر در تاریخ این باشگاه رسانده است. تیمی كه خود پروفسور ساخته و اجزایش چند فصل كنار هم مانده‌اند، تا چند سال دیگر هم می‌تواند شرایط خوب فعلی را حفظ كند و چه‌بسا كسب یك موفقیت بین‌المللی مثل قهرمانی در آسیا جایگاه برانكو را افسانه‌ای‌تر هم كند. دل كندن از این پرسپولیس، دیگر هزینه‌ای است كه برانكو برای حضور در تیم ملی باید بپردازد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code