نوشداروی سـهراب برای رسـتم

نویسنده: عنایت حسینیان
بامداد دوشنبه ، ورزش ایران‌، تلخی و شیرینی را دریك‌شب چشید؛ در شبی كه هواداران ورزش ایران تا صبح بیدار بودند كه شاهد قهرمانی وزنه‌برداران در رقابت‌های قهرمانی جهان باشند وزنه‌ها یكی پس از دیگری از روی سر كیانوش رستمی می‌افتاد و همه مبهوت عملكرد او بودند. پس از رستم نوبت به سهراب ایران رسید...
 بامداد دوشنبه ، ورزش ایران‌، تلخی و شیرینی را دریك‌شب چشید؛ در شبی كه هواداران ورزش ایران تا صبح بیدار بودند كه شاهد قهرمانی وزنه‌برداران در رقابت‌های قهرمانی جهان باشند وزنه‌ها یكی پس از دیگری از روی سر كیانوش رستمی می‌افتاد و همه مبهوت عملكرد او بودند. پس از رستم نوبت به سهراب ایران رسید. هرچقدر پایان دسته 85كیلوگرم تلخ بود، نتایج وزن 94كیلوگرم شیرین شد. سهراب مرادی شور و شادی را به ایران هدیه داد و با قهرمانی و شكستن ركورد جهان كلكسیون افتخاراتش را كامل كرد. حالا در كنار برپایی جشن شادی برای سهراب مرادی این سوال مطرح می‌شود كه كیانوش رستمی وزنه‌بردار ایران كه مصدوم بود ‌و آماده‌ هم نبود چرا در قهرمانی جهان ناكام شد؟
  •  حاشیه علیه متن
كیانوش رستمی از قبل المپیك ریو تصمیم گرفت به تنهایی  تمرین كند، همین نسخه او را در المپیك ریو به قهرمانی رساند، اما بعد از آن درخشش، حواشی كیانوش بیشتر از متن بود. او دوباره سر مواضع خود ایستاد و تاكید كرد كه با سرمربی تیم‌ملی كار نمی‌كند. در اردوی تیم‌ملی حاضر نبود و خودش به تنهایی تمرین می‌كرد یا نمی‌كرد. از آمادگی دور شده بود و درنهایت هم توانست با ماندن سر خواسته خود باعث تغییر در كادرفنی تیم‌ملی شود. با مربیان جدید هم كار نكرد و برادرش را به‌عنوان مربی برای سفر به آمریكا معرفی كرد. كیانوش با اینكه به خواسته‌اش رسیده‌ بود، بازهم حواشی را رها نمی‌كرد و همیشه درباره آن صحبت می‌كرد. آخرین جمله معروفش درباره كادرفنی تیم‌ملی نیز این بود: «وقتی می‌بینید راننده ماشین خواب است از آن ماشین پیاده می‌شوید.»
  •  مصدوم و نا آماده
موضوع دیگری كه بر كار دارنده مدال طلای المپیك ریو تاثیرگذاشت دوری از آمادگی و البته مصدومیت بود. كیانوش رستمی خیلی دیر تمرین‌هایش را شروع كرد. قبل از مسابقات جهانی نزدیك به ده روز مشغول امداد‌رسانی به زلزله‌زده‌های شهرش بود اما تاكید می‌كرد كه طبق برنامه‌اش پیش‌ می‌رود و آماده است. در پاسخ به نا آماده بودنش هم فیلم از وزنه‌زدن در تمرین منتشر می‌كرد. با این حال مقایسه شرایط بدنی كیانوش در المپیك و قهرمانی جهان كاملا نشان می‌دهد كه او آماده نبود. مصدومیت هم بر این وضعیت اضافه شد. یك‌روز بعد از رسیدن به آمریكا و بعد از انجام یك تمرین سبك آسیب‌دیدگی قدیمی كیانوش تشدید شد كه شاید از نا آماده بودن بدن كیانوش نشات می‌گرفت.
  •  اشتباه در انتخاب وزنه
رستمی هر سه حركت دو ضربش را انداخت و اوت كرد. به‌محض پایان مسابقه خیلی‌ها از انتخاب نادرست وزنه برای او صحبت كردند. محسن بیرانوند سرمربی تیم‌ملی كه قبل از مسابقات گفته بود درباره وضعیت كیانوش باید از برادرش سوال شود، بعد از ناكامی او نیز تاكید كرد كه در انتخاب وزنه‌های این ملی‌پوش نقشی نداشته ‌است. به‌نظر می‌رسد كه این‌بار خود كیانوش و برادرش در انتخاب وزنه موفق نبودند و او كه حركت دو ضرب را با 212شروع كرد در هر سه نوب با سه چراغ قرمز روبه‌رو شد. او می‌توانست با 190 كیلو در دو ضرب نقره‌بگیرد، اما تصمیم داشت كه یك‌راست برای وزنه اول و كسب مدال طلا گام بردارد.
  •  تاوان ورزشكار سالاری فدراسیون
انتقاد به كیانوش رستمی وارد است اما باید فدراسیون و علی مرادی را مقصر اصلی این اتفاق معرفی كرد. فدراسیون كه ورزشكار سالاری را باب كرد و به‌جای حمایت از كادرفنی خود پشت ورزشكار جدایی‌طلب را گرفت حالا باید پاسخگو باشد. فدراسیون و شخص رئیس آن اگر از این ناكامی ناراحت هستند باید بگویند چرا زمان زیادی بعد از المپیك ریو را از دست داده‌اند و مشكل كیانوش را حل نكرده‌اند. پیچیدگی‌های مدیریت علی مرادی در فدراسیون وزنه‌برداری در این مورد خاص نیز نهفته است، چرا علی مرادی كه می‌دانست نتیجه نهایی این‌چنین خواهد شد، مسئولیت ورزشكار تیم‌ملی را به‌خودش واگذار كرد.
  • درخشش سهراب و ایوب
دسته 85كیلوگرم ایران شب تلخی برای وزنه‌برداری و ورزش ایران ساخت و نتیجه‌اش حتی می‌تواند بر جایگاه تیمی ایران نیز تاثیر بگذارد. اما هرچقدرنتایج در این وزن تلخ شد نتایج در دسته 94كیلوگرم شیرین و تاریخ‌ساز بود. سهراب مرادی و ایوب موسوی وزنه‌برداران ایران در این دسته كار بزرگی كردند و درخشیدند. سهراب مرادی مدال طلای یك‌ضرب، دو ضرب و مجموع را به‌دست آورد و ركورد جهان را در دوضرب و مجموع به‌نام خود ثبت كرد. ایوب موسوی نیز به دو مدال برنز جهان رسید و نشان داد جوان جویای نام آبادانی به‌دنبال كارهای بزرگ است. او در دو ضرب و مجموع روی سكو رفت.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code