لیگ برتر زیر نظر سرمربی تیم‌ملی

نویسنده: محمود مولایی
چند روز پس از انتقادهای تند كارلوس كی‌روش علیه فدراسیون فوتبال، این طور به نظر می‌رسد كه او از ابتدا با هدف رسیدن به خواسته‌ای جدید چنین رویكردی را در پیش گرفت...
 چند روز پس از انتقادهای تند كارلوس كی‌روش علیه فدراسیون فوتبال، این طور به نظر می‌رسد كه او از ابتدا با هدف رسیدن به خواسته‌ای جدید چنین رویكردی را در پیش گرفت. چهره بهت‌زده مرد پرتغالی در هنگام برداشتن قرعه ایران در جام‌جهانی 2018 روسیه همانند چهره اغلب هواداران فوتبال ایران بود. چنانكه گروه سخت تیم‌ملی در صدر اخبار قرار گرفت و در بحبوحه این اخبار، حرف‌های تند كی‌روش علیه رئیس فدراسیون فوتبال، ناگهان بازی با اسپانیا و پرتغال را به فراموشی سپرد. او كه در كاخ كرملین آشكارا به تاج و اعضای فدراسیون تاخت، در روزهای اخیر به نحوی دیگر این روند را ادامه داد. به ویژه آنجا كه افراد خاصی را از سه رسانه فراخواند و گرچه تاكید كرد كه حرف‌هایش «خصوصی» است، ولی از انتشار به نوعی استقبال كرد. سرمربی تیم‌ملی حتی در صفحه فیس‌بوك خود از «ممكن شدن غیرممكن‌ها» گفت و اینكه «ما نیاز به بهبود عملکرد بازیکنانی داریم که در ایران بازی می‌کنند تا شانس‌مان برای رسیدن به موفقیت در جام‌جهانی را افزایش دهیم. واقعیت این است که سطح لیگ ما با نیازهای تکنیکی بین‌المللی و از شدت و ریتم لیگ‌های بزرگ بسیار بسیار فاصله دارد.»
این جمله آخری به نظر می‌رسد همان هدف تعیین‌شده كی‌روش باشد. مردی كه 4سال پیش، در بحبوحه جشن و خوشحالی مردم از صعود به جام‌جهانی برزیل، با حرف‌های جنجالی خود تلاش كرد افسار لیگ برتر را به دست بگیرد. در آن زمان، زلاتكو كرانچار و امیر قلعه‌نویی منتقدان جدی كی‌روش محسوب می‌شدند. كی‌روش سعی داشت بازیكنان مدنظر تیم‌ملی را زمان بیشتری در اختیار داشته باشد، اما مربیان لیگ از نیاز خود به ملی‌پوشان‌شان صحبت می‌كردند.    
وضعیت كی‌روش در آن زمان مانند امروز نبود و تجربه كمتری داشت. این روزها اما با گروه سختی كه تیم‌ملی در آن قرار گرفته، مرد پرتغالی در اندیشه برنامه‌ریزی مدونی برای آمادگی تیم‌ملی است. شناخت كی‌روش از فوتبال ایران در حال حاضر كامل به نظر می‌رسد. به ویژه كه علاوه بر لیگ برتر، تیم‌هایی مانند استقلال و پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا حضور دارند. فشردگی بازی‌های این تیم‌ها در ماه‌های آینده از نگرانی‌های جدی سرمربی تیم‌ملی است.
طبق برنامه‌ریزی لیگ قهرمانان، ماه اسفند برای نماینده‌های ایران بسیار پرفشار است. هر كدام از نماینده‌های ایران دو مسابقه در این ماه برگزار می‌كنند و همین موضوع كی‌روش را در مخمصه قرار داده است. اوسیانو کروز و ماركار آقاجانیان، دو مربی تیم‌ملی در مصاحبه اخیر به نوع آماده‌سازی ملی‌پوشان اشاره كرده‌اند. طبق برنامه كادرفنی، 35 بازیكن تیم‌ملی تا شروع جام‌جهانی باید تحت نظر كی‌روش باشند. كروز گفته بود: «با توجه به امکانات مناسبی که در الیت سینتر وجود دارد بهتر است ملی‌پوشان به ویژه بعد از بازی‌هایی که در تهران برگزار می‌شود، ریکاوری خود را در این مرکز انجام دهند.» این در شرایطی است كه مشخص نیست باشگاه‌ها تا چه اندازه با كی‌روش همكاری خواهند كرد. علاوه بر این، نبودن «زمان» برای برگزاری اردوهای بیشتر برای تیم‌ملی، كی‌روش را بر آن داشته تا نهایت تلاش خود را به كار گیرد. كی‌روش كه در روزهای اخیر نظر افكار عمومی را به خود جلب كرده، آیا می‌تواند با چنین حربه‌ای به خواسته‌های خود برسد؟

    پس‌لرزه‌های ایفمارك
كارلوس كی‌روش كه بعد از مراسم قرعه‌كشی جام‌جهانی 2018 روسیه به رئیس فدراسیون فوتبال تاخت، ظاهرا پیش از سفر به مسكو اعتراض شدیدی به مسئولان این فدراسیون كرده بود. پیش از مراسم قرعه‌كشی، سرمربی تیم‌ملی در كمپ تیم‌های ملی در مواجهه با برخی مسئولان فدراسیون شدیدترین انتقادها را از این فدراسیون كرده است. یكی از اعضای فدراسیون در این باره به همشهری می‌گوید:‌ «قبل از اعزام به روسیه، كی‌روش اعتراض شدیدی به مسئولان فدراسیون كرد. او حتی به مسئولان توهین كرد.» كی‌روش كه رودرروی مهدی تاج قرار گرفته، به گفته این فرد در حال «یاركشی» است. بدین ترتیب كه اعضای كادرفنی تیم‌ملی در یك سمت قرار دارند و اعضای فدراسیون فوتبال در سمت دیگر. ظاهرا كی‌روش به برخی از اعضای فدراسیون اعلام كرده كه آنها یا در گروه اعضای كادرفنی قرار بگیرند یا اینكه با رئیس فدراسیون همراه شوند. مرد پرتغالی در تلاش است با مهدی تاج همراه نشود، در حالی كه رئیس فدراسیون از این مربی حمایت می‌كند. این فرد عنوان می‌كند: «اعتراض كی‌روش در مراسم قرعه‌كشی به ماجرای شركت ایفمارك ارتباط داشت. این مربی از قضیه ایفمارك دلخور است و برای همین از تاج انتقاد كرد.» او اضافه می‌كند: «البته او در تلاش است بازیكنان تیم‌ملی را هر زمان كه خواست در اختیار داشته باشد. برای همین تمام تلاش خود را انجام می‌دهد.» كارلوس كی‌روش قرار است دومین حضور خود را با تیم‌ملی در جام‌جهانی تجربه كند. پیش از این در هنگام برگزاری جام‌جهانی 2014 برزیل به نظر می‌رسید كی‌روش از تیم ملی جدا شود، ولی بعد از این رقابت‌ها مرد پرتغالی قراردادش را تمدید كرد. با این حال، به نظر نمی‌رسد كی‌روش بعد از جام‌جهانی 2018 روسیه همچنان در تیم‌ملی بماند. كی‌روش در ششمین سال حضورش در فوتبال ایران كلافه شده و این عضو فدراسیون فوتبال تاكید می‌كند: «كی‌روش بعد از جام‌جهانی قطعا از تیم‌ملی جدا می‌شود.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code